W odpowiedzi na światowe trendy w zakresie zarządzania skutecznością i bezpieczeństwem farmakoterapii dodajemy kolejną funkcjonalność w aplikacji Smart Pharma Finder+ tj. „Dysproporcje składników”, która zawiera opisane pary lek-składnik odżywczy w podziale na rezultaty, czyli niedobory i nadmiary.
Temat wpływu długotrwałej farmakoterapii na zużycie mikroskładników odżywczych jest integralną częścią właściwej oceny skuteczności i bezpieczeństwa farmakoterapii. W Polsce jednak wydaje się być mniej eksponowany i może być zaniedbywany w praktyce klinicznej. A walka w niektórych grupach pacjentów, często toczy się o właściwe odżywienie organizmu…
Liczne leki poprzez różnorodne mechanizmy m.in. przyspieszenie metabolizmu, zmiany we wchłanianiu lub wydalaniu — mogą znacząco zakłócać poziom kluczowych mikroskładników.
Przykłady klasyki:
- inhibitory pompy protonowej (IPP): Długotrwałe stosowanie może prowadzić do niedoboru magnezu oraz witaminy B12. Mechanizm ten jest związany z upośledzeniem wchłaniania tych składników w przewodzie pokarmowym.
- metformina: Powszechnie stosowana w leczeniu cukrzycy typu 2, może przyspieszać wyczerpywanie zasobów witaminy B12, co w konsekwencji może prowadzić do anemii megaloblastycznej i neuropatii.
Monitorowanie poziomów mikroskładników oraz ewentualna suplementacja są kluczowe dla zapewnienia skuteczności terapii i poprawy jakości życia pacjentów. Edukacja zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego na temat tych zależności jest niezbędna!
Dzięki Smart Pharma Finder+ monitorowanie zależności z mikroskładnikami staje się prostsze i bardziej efektywne, a przede wszystkim zgodne z aktualną wiedzą medyczną. Wierzymy, że to w konsekwencji przyczyni się do lepszej opieki nad pacjentem i wzrostu komfortu pracy medyków.